Μαρξισμός 2018: Ακούστε όλες τις συζητήσεις

Ακούστε όλες τις συζητήσεις του Μαρξισμού 2018 πατώντας πάνω στο σύνδεσμο. 

Πέμπτη 17 Μάη αίθουσα Β' Μαθηματικών 5μμ

Ο πόλεμος στο Βιετνάμ και το αντιπολεμικό κίνημα

Ομιλητής: Γιώργος Πίττας

Πέμπτη 17 Μάη αίθουσα Χατζηδάκη 5μμ

Το τέλος της παγκοσμιοποίησης: Ιμπεριαλιστικοί ανταγωνισμοί και εμπορικοί πόλεμοι

Ομιλητής: Σωτήρης Κοντογιάννης 

Πέμπτη 17 Μάη αμφιθέατρο Παπαρρηγοπούλου 7μμ

200 χρόνια Μαρξ - ένας επαναστάτης για το σήμερα

Ομιλητές: Κώστας Βλασόπουλος, Αλεξάνδρα Μαρτίνη, Αλέξανδρος Χρύσης, Πάνος Γκαργκάνας 


 

Παρασκευή 18 Μάη αίθουσα Χατζηδάκη 10πμ

Οι επαναστάσεις του 1848

Ομιλήτρια: Έλλη Πανταζοπούλου

Παρασκευή 18 Μάη αίθουσα Β' Μαθηματικών 10πμ

Ήταν ο Μαρξ οικολόγος; 

Ομιλητής: Λέανδρος Μπόλαρης

Παρασκευή 18 Μάη αίθουσα Χατζηδάκη 12μες

Καπιταλισμός και εκμετάλλευση

Ομιλητής: Μωυσής Λίτσης

Παρασκευή 18 Μάη αίθουσα Β' Μαθηματικών 12μες

Ο Μαρξ, ο Χέγκελ και η διαλεκτική

Ομιλητής: Σωτήρης Κοντογιάννης

Παρασκευή 18 Μάη αίθουσα Πολίτου 2.30μμ

Ο Μαρξ και ο Δαρβίνος 

Ομιλητής: Βασίλης Δρουκόπουλος

Παρασκευή 18 Μάη αίθουσα Χατζηδάκη 2.30μμ

Η Παρισινή Κομμούνα

Ομιλητής: Μάνος Νικολάου

Παρασκευή 18 Μάη αίθουσα Β' Μαθηματικών

Τρότσκι - το ξίφος της επανάστασης

Ομιλήτρια: Λένα Βερδέ

Παρασκευή 18 Μάη αίθουσα Πολίτου 4.30μμ

Μετά το ΣΥΡΙΖΑ, τι; Ταξική πόλωση και αριστερή προοπτική 

Ομιλήτρια: Μαρία Στύλλου

Παρασκευή 18 Μάη αίθουσα Χατζηδάκη 4.30μμ

Καπιταλισμός και αλλοτρίωση

Ομιλητής: Γιώργος Ράγκος

Παρασκευή 18 Μάη αίθουσα Β' Μαθηματικών 4.30μμ

Η Τρίτη Διεθνής

Ομιλήτρια: Νίκη Αργύρη

Παρασκευή 18 Μάη αίθουσα Πολίτου 7μμ 

Eλλάδα, Τουρκία, Κύπρος, Μακεδονία: Οι εργάτες είναι αδέλφια μας

Ομιλητές: Ντίνος Αγιομαμίτης, Μπράνκο Ριστόβ, Νίκος Λούντος, Μελτέμ Οράλ

Παρασκευή 18 Μάη αίθουσα Χατζηδάκη 7μμ

Η έξοδος από τα Μνημόνια στα χέρια των εργατών

Ομιλητές: Τάσος Αναστασιάδης. Κώστας Καταραχιάς, Μανώλης Μαστοράκης, Ειρήνη Φωτέλλη, Ιωάννα Παυλοπούλου

Παρασκευή 18 Μάη αίθουσα Β' Μαθηματικών 

Η ΑΝΤΑΡΣΥΑ και η εργατική εναλλακτική

Ομιλητές: Αντώνης Δραγανίγος, Θανάσης Διαβολάκης, Δέσποινα Κουτσούμπα, Δημήτρης Κοσκινάς, Γιάννης Σηφακάκης 


 

Σάββατο 19 Μάη αίθουσα Α' Μαθηματκών 10πμ

Εθνικισμός, πατριωτισμός και εργατική τάξη

Ομιλητής: Γιώργος Πίττας

Σάββατο 19 Μάη αίθουσα Πολίτου 10πμ

Οι ρίζες του ρατσισμού

Ομιλήτρια: Κατερίνα Θωίδου

Σάββατο 19 Μάη αίθουσα Θεολογικής 10πμ 

Η επιλογή φύλου είναι δικαίωμα των τρανς

Ομιλήτρια: Αφροδίτη Φράγκου

Σάββατο 19 Μάη αίθουσα Α' Μαθηματικών 12μες

Ποιος μπορούσε να σταματήσει το Χίτλερ;

Ομιλητής: Φόλκαρτ Μόσλερ

Σάββατο 19 Μάη αίθουσα Πολίτου 12μες

100 χρόνια ΣΕΚΕ

Ομιλητές: Φοίβος Οικονομίδης, Πέτρος Κωνσταντίνου

Σάββατο 19 Μάη αίθουσα Θεολογικής 12μες

Ρόζα Λούξεμπουργκ

Ομιλήτρια: Ζαννέτα Λυσικάτου

Σάββατο 19 Μάη αίθουσα Α' Μαθηματικών 2.30μμ

Οι Μαρξισμοί του Μάη

Ομιλητής: Πάνος Γκαργκάνας

Σάββατο 19 Μάη αίθουσα Πολίτου 2.30μμ

Από την ΟΣΕ στο ΣΕΚ

Ομιλήτρια: Διονυσία Πυλαρινού

Σάββατο 19 Μάη αίθουσα Θεολογικής 2.30μμ

Το Σύνταγμα και η ταξική πάλη

Ομιλητής: Μπάμπης Κουρουνδής

Σάββατο 19 Μάη αίθουσα Χατζηδάκη 2.30μμ

Αντόνιο Γκράμσι: Οι Θέσεις της Λυών

Ομιλητής: Στέλιος Μιχαηλίδης

Σάββατο 19 Μάη αίθουσα Α' Μαθηματικών 4.30μμ

Από το κυνήγι των μαγισσών στο #metoo - H πάλη των γυναικών ενάντια στην καταπίεση

Ομιλήτρια: Μαρία Στύλλου

Σάββατο 19 Μάη αίθουσα Πολίτου 4.30μμ

170 χρόνια Κομμουνιστικό Μανιφέστο

Ομιλητές: Γιάννης Σηφακάκης, Νίκος Στραβελάκης

Σάββατο 19 Μάη αίθουσα Θεολογικής 4.30μμ

Το δικαίωμα των εθνών στην αυτοδιάθεση

Ομιλητής: Τάσος Αναστασιάδης

Σάββατο 19 Μάη αίθουσα Χατζηδάκη 4.30μμ

Κράτος και Επανάσταση

Ομιλητής: Γιάννης Κούτρας

Σάββατο 19 Μάη αίθουσα Ά Μαθηματικών 7μμ

200 χρόνια Μαρξ - Το Κεφάλαιο και οι κρίσεις

Ομιλητής: Μάικλ Ρόμπερτς

Σάββατο 19 Μάη αίθουσα Πολίτου 7μμ

Όχι στην Ευρώπη-Φρούριο, σύνορα ανοιχτά

Ομιλητές: Δημήτρης Αγγελίδης, Μαρία Ανδρέου, Ορφέας Μαχντί, Τζαβέντ Ασλάμ, Πέτρος Κωνσταντίνου

Σάββατο 19 Μάη αίθουσα Θεολογικής 7μμ

Η περιβαλλοντική κρίση της Αττικής

Ομιλητές: Αντώνης Μαούνης, Δημήτρης Πετρόπουλος, Κώστας Πίττας, Ελένη Πορτάλιου, Νίκος Σμπαρούνης 


 

Κυριακή 20 Μάη αίθουσα 'Α Μαθηματικών 10πμ

Μέση Ανατολή - Υπάρχει λύση; 

Ομιλητής: Πάνος Γκαργκάνας

Κυριακή 20 Μάη αίθουσα Πολίτου 10πμ 

Ο ελληνικός Μάης 1965, 1973

Ομιλητές: Μιχάλης Λυμπεράτος, Γιώργος Ράγκος

Κυριακή 20 Μάη αίθουσα Θεολογικής 10πμ

Ο Λένιν και το επαναστατικό κόμμα 

Ομιλήτρια: Λίλιαν Μπουρίτη

Κυριακή 20 Μάη αίθουσα Α' Μαθηματικών 12μες

Οι μάχες του Μεσοπολέμου

Ομιλητής: Δημήτρης Κουσουρής

Κυριακή 20 Μάη αίθουσα Πολίτου 12μες

Ρώσικη επανάσταση, Stonewall, Pride - Πως μπορούμε να φτάσουμε στην απελευθέρωση των ομοφυλόφιλων;

Ομιλητής: Κώστας Τορπουζίδης

Κυριακή 20 Μάη αίθουσα Θεολογικής 12μες

Η κληρονομιά της Ρώσικης Επανάστασης στην Τέχνη

Ομιλητές: Γιώργος Γιαννόπουλος, Λήδα Καζαντζάκη, Δήμητρα Κυρίλλου, Γιάννης Μπόλης

Κυριακή 20 Μάη αίθουσα Χατζηδάκη 12μες 

Τόνι Κλιφ - η εναλλακτική στον σταλινισμό

Ομιλήτρια: Φύλλια Πολίτη

Κυριακή 20 Μάη αίθουσα Α' Μαθηματικών 2.30μμ

Ρεφορμισμός - Τι φταίει για την κατάντια του ΣΥΡΙΖΑ; 

Ομιλητής: Πάνος Γκαργκάνας

Κυριακή 20 Μάη αίθουσα Πολίτου 2.30μμ

Τέχνη και Επανάσταση

Ομιλητές: Πάνος Κατσαχνιάς, Αλέξανδρος Μαρτζούκος, Κυριάκος Μπάνος

Κυριακή 20 Μάη αίθουσα Θεολογικής 2.30μμ

1918 - Η επανάσταση στη Γερμανία

Ομιλητής: Γιάννης Αγγελόπουλος

Κυριακή 20 Μάη αίθουσα Χατζηδάκη 

Οι φοιτητές μαζί με τους εργάτες

Ομιλητές: Παντελής Παναγιωτακόπουλος και φοιτητές/τριες

Κυριακή 20 Μάη αίοθυσα Α' μαθηματικών 4.30μμ

Η δίκη της Χρυσής Αυγής

Ομιλητές: Τάκης Ζώτος, Θανάσης Καμπαγιάννης, Κώστας Παπαδάκης, Κώστας Σκαρμέας

Κυριακή 20 Μάη αίθουσα Πολίτου 4.30μμ

Η επιστροφή του Μακεδονικού

Ομιλητές: Προκόπης Παπαστράτης, Κώστας Πίττας

Κυριακή 20 Μάη αίθουσα Θεολογικής 4.30μμ

Πως δυναμώνουμε τα σωματεία μας;

Ομιλητές: Χρίστος Αργύρης, Θένια Ασλανίδη, Γιάννης Θεοχάρης, Κώστας Πολύδωρος, Σεραφείμ Ρίζος

Κυριακή 20 Μάη αίθουσα Χατζηδάκη 4.30μμ

200 χρόνια Μαρξ - Ο ιστορικός νεκροθάφτης τότε και τώρα 

Ομιλητές: Χριστίνα Καρακιουλάφη, Λέανδρος Μπόλαρης

Κυριακή 20 Μάη Αμφιθέατρο 1 6.30μμ

Από την εξέγερση του Μάη του '68 στην αντίσταση του 2018 - ο αγώνας συνεχίζεται

Ομιλητές: Αργυρή Ερωτοκρίτου, Γκαμπριέλ Καρντοέν, Μάκης Καβουριάρης, Φόλκαρτ Μόσλερ, Μαρία Στύλλου